Competition Draw - Spring 2020 - Mens Open Wednesdays

Games commenced Wednesday 30th September for the Spring 2020 Wednesday Mens Open Competition playing at Francesco Crescent Reserve.

There are now 9 Mens teams registered to play on Wednesday nights.

Games are scheduled in 4 time slots; 6.30pm, 7.15pm, 8.00pm & 8.45pm.

The Spring Mens Open competition will be run ungraded.

Teams will play each other in a Round Robin competition over 11 Rounds.

At the conclusion of Round 11, the top 4 teams will proceed to a finals series in the following format;

  • Semi-Finals: 1v4, 2v3
  • Grand Final: Winners from Semi-Finals

Cash prizes are on offer for both teams who make the Grand Final.

Winners will also receive branded merchandise of their choosing.

Requests for non-competing game times for players playing in multiple teams has been supported.

Requests for early and late games have been supported where possible.

Draw last updated Saturday 23rd January 2021 at 3.58pm.

Spring 2020 Wednesday Mens Open    
Francesco Crescent Reserve    
Team 1 Aggys Boys    
Team 2 Al-Try-Eda    
Team 3 Schooie Schoiee Moi Moi    
Team 4 Bit Dusty    
Team 5 Brown Munde    
Team 6 Reckful    
Team 7 Salmon Fishing in The Yemen    
Team 8 The Treadmills    
Team 9 Wolfpack    
       
Round 1 Wednesday 30th September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
7.15pm Schooie Schoiee Moi Moi v Bit Dusty
8.00pm Salmon Fishing in The Yemon v The Treadmills
8.45pm Aggys Boys v Reckful
Bye Al-Try-Eda, Brown Munde & Wolfpack have the Bye
       
Round 2 Wednesday 7th October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Bit Dusty v Wolfpack
7.15pm Schooie Schoiee Moi Moi v Reckful
8.00pm Al-Try-Eda v Salmon Fishing in The Yemen
8.45pm Aggys Boys v The Treadmills
Bye Brown Munde has the Bye
       
Round 3 Wednesday 14th October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Al-Try-Eda v The Treadmills
7.15pm Bit Dusty v Salmon Fishing in The Yemen
8.00pm Wolfpack v Reckful
8.45pm Brown Munde v Aggys Boys
Bye Schooie Schooie Moi Moi has the bye.
       
Round 4 Wednesday 21st October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Bit Dusty v Al-Try-Eda
7.15pm Schooie Schoiee Moi Moi v Brown Munde
8.00pm The Treadmills v Reckful
8.45pm Salmon Fishing in The Yemen v Wolfpack
Bye Aggys Boys has the bye.
       
Round 5 Rescheduled Wednesday 2nd December, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm The Treadmills v Schooie Schoiee Moi Moi
7.15pm Brown Munde * v Wolfpack
7.15pm Reckful v Salmon Fishing in The Yemen
8.00pm Brown Munde * v Al-Try-Eda *
8.45pm Al-Try-Eda * v Aggys Boys
Bye Bit Dusty has the bye.
* Denotes to games to be played as Make Up.
       
Round 6 Wednesday 4th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Al-Try-Eda v Schooie Schoiee Moi Moi
7.15pm Reckful v Bit Dusty
8.00pm Brown Munde v Salmon Fishing in The Yemen
8.45pm Wolfpack v Aggys Boys
Bye The Treadmills has the bye.
       
Round 7 Wednesday 11th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Bit Dusty v The Treadmills
7.15pm Wolfpack v Schooie Schoiee Moi Moi
8.00pm Al-Try-Eda v Brown Munde
8.45pm Aggys Boys v Salmon Fishing in The Yemen
Bye Reckful has the bye.
       
Round 8 Wednesday 18th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Wolfpack v The Treadmills
7.15pm Salmon Fishing in The Yemen v Schooie Schoiee Moi Moi
8.00pm Brown Munde v Reckful
8.45pm Aggys Boys v Bit Dusty
Bye Al-Try-Eda has the bye.
       
Round 9 Wednesday 25th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm Bit Dusty v Wolfpack
7.15pm The Treadmills v Brown Munde
8.00pm Reckful v Al-Try-Eda
8.45pm Schooie Schoiee Moi Moi v Aggys Boys
Bye Salmon Fishing in The Yemen has the bye.
 
Round 10 Wednesday 13th January, 2021
GAMES TO BE PLAYED AT BERNIE MULLANE
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.30pm The Treadmills v Wolfpack
7.15pm Al-Try-Eda v Schooie Schoiee Moi Moi
8.00pm Reckful v Salmon Fishing in The Yemen
8.45pm Aggys Boys v Bit Dusty
Bye Brown Munde has the Bye
       
Round 11 Wednesday 20th January, 2021
GAMES TO BE PLAYED AT BERNIE MULLANE
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.00PM The Treadmills v Al-Try-Eda
6.45PM Wolfpack V Schooie Schoiee Moi Moi
7.30PM Salmon Fishing in The Yemen v Brown Munde *
8.15PM Bit Dusty v Brown Munde *
9.00PM Reckful v Aggys Boys
* Denotes 2 games to be played as Make Up.
 
Semi-Finals Wednesday 27th January, 2021
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
7.15pm The Treadmills v Al-Try-Eda
7.15pm Wolfpack v Salmon Fishing in The Yemen
       
Grand Final Wednesday 27th January, 2021
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
8.15pm Winner Semi-Final 1 v Winner Semi-Final 2

The Spring 2020 season is drawing to a close with the Finals games now scheduled. We would like to thank everyone for their participation, hope to see you play with us again in the upcoming Winter season. The Grand Final games will be followed by a brief ceremony, where prizes will be presented. We wish good luck to all teams.